Dornova metoda

 

Dornova metoda je jemná manuální terapie, která pomáhá navrátit kosti, klouby a obratle pacienta do jejich správné fyziologické polohy a tím též uvolnit zatuhlé okolní měkké tkáně. Děje se tak za aktivní účasti pacienta. Například při  navracení obratlů se kývavým pohybem končetin obchází svalová ochrana kloubu a jemným tlakem tak může být obratel opět vrácen do správné polohy bez poškození šlach, vazů nebo svalů. Základní zásadou této metody je  respektování individuálního prahu  bolesti, resp. jeho nepřekročení.

 

Každé ošetření začíná usazením kyčelních kloubů do správné polohy, tak aby byla zajištěna stejná délka obou dolních končetin a správné nasedání všech kloubů. Následuje vyšetření a rovnání pánve a křížové kosti, které je základem pro rovnou páteř. Poté se vyšetří celá páteř. I nepatrné odchylky od správné pozice mohou působit velké potíže. 

Jako u jiných léčebných metod lze touto terapií dosáhnout očekávaných a trvalých výsledků především  aktivní spoluprací  pacienta. 

Po ošetření Dornovou metodou můžete očekávat:

1. Počáteční zhoršení stavu, tzv. “bolest z přestavění”,

     které se může  dostavit po 1. - 2. ošetření. Do třech dnů od ošetření bolest odeznívá a celkový stav se zlepšuje.

2. Někdy  lze pozorovat citelné zlepšení  hned po úvodní terapii, s dalšími ošetřeními  je zlepšení stavu  pozvolnější.

3. Může se dostavit očividný a trvalý úspěch spontánně hned po prvním ošetření. 

 

Jak dochází k posunutí obratlů a kloubů? 

Fyzickou příčinou, jako například rozdílnou délkou končetin způsobenaou například nesprávným držením těla či pádem, operací nebo  i výronem v důsledku nehod při sportu. Dále mohou být též příčinou nesprávné polohy obratlů, ale  i  problémy citového rázu. Pro fyzickou pohodu je proto  velmi důležité vědět, že psychika významě ovlivňuje stav fyzického těla.

Jak využívat Dornovu metodu?

Dornova metoda přistupuje k léčení zdravotních příčin celostně může bý však využita též jako prevence vzniku potíží pohybového aparátu. 

Četnost ošetření je velmi individuální, nicméně již po 2-3 ošetřeních  se běžně dostavuje zlepšení zdravotního stavu. V závažnějších případech může dojít ke zlepšení stavu v průběhu až   6 ošetření Dornovou metodou. 

Pro koho je Dornova metoda vhodná?

Ošetřeni mohou být v podstatě všichni lidé, pokud jsou jen trochu mobilní. Bohužel některé kontraindikace ošetření brání. Jsou jimy například osteoporóza, artróza 4 stupně,  akutní zánět, Bechtěrevova nemoc, zlomeniny, pooperační stavy, rakovina aj.

 

V přípědě, že nejde o preventivní ošetření  navštivte nejprve svého lékaře pro vyloučení kontranidikací k ošetření!!! 

Akutní případy neošetřuji!

 

 

 

 

Kontakt

Jitka Wasserbauerová DoTh Kulturní dům Střelnice
Vančurova 378
543 01 Vrchlabí
Tel: 739 170 649 - nejlépe SMS masaze@masazevrchlabi.cz